Board Structure

 Visit Dublin Ohio Board Structure

Position

Board Member

Voting Member

Executive Committee

Term Ends

Length of Term

Term

Appointed

 

 

 

 

 

 

 

 

Community Rep.

 (President)

 

Dr. David Lee

 

Yes

Yes

December 31, 2021

2 years

3rd  

 

2015

 

Community Rep.

 

Dave Cecutti

 

Yes

No

December 31, 2021

2 years

2nd  

 

2017

 

At-Large Rep.

 

Tim Lecklider

Yes

No

December 31, 2022

2 years

2nd   

 

2018

 

At-Large Rep.

 

Amy Numbers

Yes

No

December 31, 2021

2 years

2nd

 

2017

 

At-Large Rep.

 

Michele Brenner

Yes

No

December 31, 2021

2 years

1st

2019

At-Large Rep.

 

OPEN

Yes

No

December 31, 2022

2 years

1st

2021

Restaurant/Retail Rep.

 

OPEN

Yes

No

December 31, 2022

2 years

1st

2021

Attraction Rep.

Doug Baker

Yes

No

December 31, 2021

2 years

1st  

2019

 

Attraction Rep.

 

Bob Hoying

 

Yes

No

December 31, 2021

2 years

2nd       

2017

Hotel Rep.

Mike O’Malley

 

Yes

Yes

December 31, 2021

2 years

2nd   

2017

 

Hotel Rep.

Jennifer Ruiz

Yes

Yes

December 31, 2022

2 years

1st

 

2020

 

Corporate Rep.

(President-Elect)

 

Gerrilyn Rozich

Yes

Yes

December 31, 2021

2 years

2nd

 

2017

 

Corporate Rep.

 

Dr. William Burke

Yes

No

December 31, 2021

2 years

1st

2019

Council Rep.

Frank Willson

Yes

Yes

March 31, 2021

3 years

2nd

 

2015

 

Council Rep.

 

Betty Clark

Yes

No

March 31, 2022

3 years

1st

2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Ex-Officio

(The Memorial)

Heather Baxter

No

No

Ongoing

Ongoing

N/A

2011

 

Ex-Officio

(Columbus Zoo)

Nicolle Gómez Racey

No

No

Ongoing

Ongoing

N/A

2021

Ex-Officio

(City of Dublin)

OPEN

No

No

Ongoing

Ongoing

N/A

2020

 

Emeritus/Ex-Officio

(Past-President)

Phil Smith

No

Yes

Ongoing

Ongoing

N/A

 

2007

 

Emeritus/Ex-Officio

Pete Fingerhut

No

Yes

Ongoing

Ongoing

N/A

 

2008

 

Emeritus/Ex-Officio

Clay Rose

No

Yes

Ongoing

Ongoing

N/A

1988

 

Emeritus/Ex-Officio

Craig Baldridge

No

Yes

Ongoing

Ongoing

N/A

 

2001

 

Emeritus/Ex-Officio

 

Eric Belfrage

No

Yes

Ongoing

Ongoing

N/A

 

2007

 

Ex-Officio       

Scott Dring         

No

Yes

Ongoing

Ongoing

N/A

2001

 

 

13 voting positions

9 ex-officio positions

 

(Note: A Board Member may serve a maximum of four terms; the Hotel and City Council Representatives may serve a maximum of two terms)